Pracownicze szkolenia przeciwpożarowe
Organizowane przez nas szkolenie przeciwpożarowe dla pracowników (również tych odpowiedzialnych za organizację ewakuacji) to spora dawka wiedzy teoretycznej z licznymi przykładami autentycznych zdarzań, oraz ich analizą. Dodatkowo, nasze szkolenie ppoż. przewiduje praktyczne użycie podręcznego sprzętu gaśniczego do ugaszenia pożaru testowego. Dodatkowym elementem szkolenia ppoż. pracowników mogą być ćwiczenia polegające na opuszczeniu (ewakuacji) zadymionego pomieszczenia.
Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa pożarowego składają się z dwóch bloków:
Blok 1: Teoria
Prezentacja multimedialna, w której poruszane są następujące zagadnienia:
- Podstawowe przepisy prawne z zakresu ochrony przeciwpożarowej,
- Analizujemy typowe zagrożenia pożarowe w obiekcie,
- Określamy zadania i obowiązki pracowników w zakresie zapobiegania pożarom,
- Doprecyzowujemy zadania i obowiązki pracowników oraz osób kierujących pracownikami na wypadek powstania pożaru,
- Wyjaśniamy zasady alarmowania pracowników,
- Przekazujemy zasady powiadamiania służb ratowniczych o zagrożeniu,
- Ustalamy zasady i organizacja ewakuacja ludzi i mienia,
- Opisujemy podręczny sprzęt gaśniczy oraz wewnętrzna sieć hydrantowa,
- Prezentujemy urządzenia i systemy ppoż. w budynkach, główne wyłączniki i zawory instalacji technicznych budynków,
- Wdrażamy Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego.
Czas trwania części teoretycznej – minimum 1 godzina. Czas ten uzależniony jest od specyfiki obiektu, w którym przeprowadzane jest szkolenie oraz rodzaju prowadzonej w nim działalności.
Blok 2: Praktyka
W durgiej części szkolenia przeciwpożarowego uczestnicy kursu zapoznają się z drogami ewakuacyjnymi zakładu pracy, oraz z lokalizacją i sposobem działania zastosowanych w obiekcie urządzeń przeciwpożarowych. Zaznajomienie się z tymi informacjami zwiększa świadomość pracowników oraz gwarantuje ich poprawne zachowanie podczas pożaru. Zapewnia to między innymi sprawną i bezpieczną ewakuację.
Podczas zajęć praktycznych odbywa się również symulacja warunków pożaru w postaci sztucznego zadymienia pomieszczeń. Każdy z uczestników zapoznaje się z sytuacją jaka może go spotkać w trakcie pożaru oraz nabywa umiejętności poruszania się w takich warunkach.
Kolejną zdobywaną podczas szkolenia umiejętnością jest poprawne i skuteczne posługiwanie się gaśnicami oraz gaszenie pożaru testowego. Każdy uczestnik szkolenia indywidualnie wykonuje każde ćwiczenie. Szkolenie zakończone jest pokazem prawidłowego i bezpiecznego gaszenia płonącego oleju spożywczego oraz dramatycznych skutków szybkiego i nieprzemyślanego gaszenia wodą.
Po ukończeniu szkolenia, każdy uczestnik szkolenia otrzymuje dokument potwierdzający jego udział w szkoleniu.
Czas trwania części praktycznej szkolenia uwarunkowany jest od liczby uczestników.
Organizowane przez nas szkolenie przeciwpożarowe dla pracowników (również tych odpowiedzialnych za organizację ewakuacji) to spora dawka wiedzy teoretycznej z licznymi przykładami autentycznych zdarzań, oraz ich analizą. Dodatkowo, nasze szkolenie ppoż. przewiduje praktyczne użycie podręcznego sprzętu gaśniczego do ugaszenia pożaru testowego.
Dodatkowym elementem szkolenia ppoż. pracowników mogą być ćwiczenia polegające na opuszczeniu (ewakuacji) zadymionego pomieszczenia.